Охорона і захист лісу
    Головним завданням державної лісової охорони є забезпечення пожежної безпеки в лісі шляхом проведення планових профілактичних заходів, оперативного виявлення  і ліквідації лісових пожеж на території лісового фонду лісогосподарських підприємств.
    З метою забезпечення охорони лісів від пожеж постійно проводиться моніторинг стану пожежної безпеки в лісових насадженнях.
    Відповідно до “Правил пожежної безпеки в лісах України” лісові насадження лісогосподарських підприємств розподілені на 5 класів природної  пожежної небезпеки. Найбільш небезпечним є 1 клас, найменш небезпечним – 5 клас.
    До першого класу відносяться насадження хвойних порід віком 40 і менше років в усіх типах умов місцезростання та насадження хвойних порід старші 40 років з індексами 0 (дуже сухі), 1 (сухі). зруби з-під хвойних порід, згарища, загиблі насадження (вітровали, буреломи та інші). П’ятий клас природної пожежної небезпеки – це листяні насадження, не вкриті лісовою рослинністю землі (лісові шляхи, просіки, візири, протипожежні розриви), нелісові землі (крім сіножатей, пасовищ, садів, ягідників).
    Розподіл за класами пожежної небезпеки проведено виробничим об’єднанням “Укрдержліспроект” під час проведення базового лісовпорядкування складає:
    1 клас – 2,1 % лісових насаджень (4,5 тис. га)
    2 клас – 9,1 %  (19,1, тис. га)
    3 клас –  56 %  (118,4 тис. га)
    4 клас –  31,2 %  (66,0 тис. га)
    5 клас –    1,6 %  (3,3 тис. га)
    Середній клас природної пожежної небезпеки по Вінницькому обласному управлінню лісового та мисливського господарства – 3.
    В підпорядкуванні Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства функціонує 11 державних підприємств, які в свою чергу розділені на 63 лісництва. Безпосередньою охороною лісових масивів займається державна лісова охорона в кількості 644 чоловік, в тому числі 374 майстрів лісу.
    Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства  інформує щодо проведеної роботи:
    Попереджувальні протипожежні заходи:
    • проведено протипожежні інструктажі та спеціальні навчання з питань пожежної безпеки з працівниками лісгоспів;
    • поновлено та встановлено 254 засоби наглядної агітації на протипожежну тематику, на лісових дорогах встановлені знаки попереджувального характеру.
    • направлено підприємствам та організаціям, які мають об’єкти в лісах, нагадування щодо обов’язкового виконання протипожежних заходів, передбачених “Правилами пожежної безпеки в лісах України”;
    • перекрито 477 другорядних доріг, що ведуть у лісові масиві, встановлено 175 шлагбаумів та заборонних знаків;
    • доукомплектовано необхідним інвентарем 56 пунктів зосередження протипожежного інвентарю в лісництвах;
    • ліквідовано захаращеності, вітроломи, у першу чергу в пожежонебезпечних лісових масивах та масивах, які прилягають до населених пунктів, сільськогосподарських угідь, доріг, ліній електропередач, місць масового відпочинку населення, полів видобутку торфу;
    • при високому класі пожежної небезпеки проводиться патрулювання рейдових бригад з участю працівників лісогосподарських підприємств, інспекторів поліції, працівників державної екологічної інспекції та ДСНС України в області, з метою своєчасного виявлення пожеж, порушників правил пожежної безпеки та притягнення їх до відповідальності. В 2020 році працівниками державної лісової охорони обласного управління  проведено 662 рейди під час яких виявлено та притягнуто до відповідальності 54 порушників «Правил пожежної безпеки в лісах України» на суму 11,8 тис.грн.;
    • через ЗМІ проводиться роз’яснювальна робота з населенням про дотримання вимог пожежної безпеки в лісах та відповідальність за їх порушення. З початку року було проведено 90 виступів в ЗМІ, з населенням було проведено 521 лекцію та бесіду на протипожежну тематику.
    Заходи щодо ліквідації лісових пожеж:
    • розроблені оперативно-мобілізаційні плани та плани залучення сил і засобів на випадок гасіння пожеж в лісових масивах,  вони погоджені з районними відділами ДСНС та райдержадміністраціями, зведений оперативно-мобілізаційний план  затверджений  головою Вінницької ОДА;
    • розроблені та затверджені інструкції взаємодії між працівниками Вінницької ОУЛМГ та ДСНС у Вінницькій області;
    • протягом 2020 року було влаштовано 553 км мінералізованих смуг , проведено догляд за діючими в об’ємі 1158 км, поновлено дороги протипожежного призначення;
    • на випадок гасіння великих пожеж лісогосподарськими підприємствами Вінницького ОУЛМГ створено запас пально-мастильних матеріалів в кількості 21,5 тон.
    Для  боротьби  з  лісовими  пожежами по Вінницькому ОУЛМГ у  2020 році є в наявності  33 мотопомпи, 41 лісопожежний модуль, 91 ранцевий оприскувач,  99 колісних  тракторів з плугами типу ПКЛ -70 та інше  протипожежне  обладнання та засоби пожежогасіння.
    Захист лісу
    Захист лісів від шкідників та хвороб – важливий напрямок лісогосподарської діяльності. В зоні інтенсивної лісогосподарської діяльності.
    Пріоритетним напрямком діяльності лісозахисної служби є розробка і впровадження біологічних засобів і методів боротьби із шкідливими комахами та хворобами лісу. Такі засоби не шкідливі для довкілля і застосовуються в лісах, де використання хімічних методів боротьби заборонено. В організації служби захисту лісів велику допомогу надає Вінницьке державне спеціалізоване лісозахисне підприємство «Вінницялісозахист». Пропаганда захисту лісів здійснюється через працівників державної лісової охорони, інженерно-технічних працівників лісового господарства, природоохоронних організацій із залученням преси та місцевого радіо і телебачення.
    Відповідно санітарного огляду лісів понад 4,0 тис.га. насаджень пошкоджені шкідниками та хворобами лісу. В пошкоджених насадженнях проводяться санітарно-оздоровчі заходи, шляхом вирубки пошкодженої деревини.
    Важливою проблемою ведення лісового господарства є всихання хвойних насаджень. Однією з причин всихання хвойних лісів є стовбурні шкідники. Ефективним методом боротьби з стовбурними шкідниками є застосування феромонних пасток.
     
    Відповідно до Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»
    передбачена адміністративна відповідальність за наступними статтями:
    Стаття 65. Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка
    Незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення,
    - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти (510 грн.) до шістдесяти (1020 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від ста п’ятдесяти (2550 грн.) до трьохсот (5100 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
    Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, -
    тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від шістдесяти (1020 грн.) до дев’яноста (1530 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від шестисот (10200 грн.) до дев’ятисот (15300 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
    {Стаття 65 із змінами, внесеними згідно із Законами № 81/96-ВР від 06.03.96, № 55/97-ВР від 07.02.97; в редакції Закону № 2531-VIII від 06.09.2018; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2708-VIII від 25.04.2019}
    Стаття 73. Засмічення лісів відходами
    Засмічення лісів відходами -
    тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти п’яти (425 грн.) до п’ятдесяти (850 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
    {Стаття 73 із змінами, внесеними згідно із Законами № 81/96-ВР від 06.03.96, № 55/97-ВР від 07.02.97, № 1288-XIV від 14.12.99, № 3532-VI від 16.06.2011, № 1829-VIII від 07.02.2017}
    Стаття 77. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах
    Порушення вимог пожежної безпеки в лісах -
    тягне за собою накладення штрафу на громадян від дев’яноста (1530 грн.) до двохсот сімдесяти (4590 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот сімдесяти (4590 грн.) до дев’ятисот (15300 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
    Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, -
    тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот сімдесяти (4590 грн.)  до дев’ятисот (15300 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від шістсот тридцяти (10710 грн.) до однієї тисячі восьмисот (30600 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
    {Стаття 77 в редакції Закону № 81/96-ВР від 06.03.96; із змінами, внесеними згідно із Законами № 55/97-ВР від 07.02.97, № 1829-VIII від 07.02.2017, № 556-IX від 13.04.2020}