Чи потрібна лісу мертва деревина?

person access_time29.09.2023 22:47 categoryЗагальні новини

Самовільна заготівля, збирання хмизу, захаращеності, сухостою вважається порушенням правил поведінки у лісі.
Відповідно до Лісового кодексу України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання. Загальне використання – це право населення на безоплатний та без видачі спеціального дозволу збір для власного споживання дикорослих трав, квітів, лікарської сировини, горіхів, ягід, грибів та ін.
Спеціальне використання лісових ресурсів закріплює виключне право на заготівлю деревини за постійними лісокористувачами, яка проводиться на підставі спеціального дозволу – лісорубного квитка.
Інший аспект – питання збереження лісового біорізноманіття. Адже сухостій є середовищем існування живих організмів. Мертва деревина – це цінне джерело живлення для багатьох живих істот.
Гриби. На території України вченими-мікологами виявлено понад 500 видів найрізноманітніших грибів, що мешкають на мертвій деревині. Серед них є рідкісні та охоронювані.
Комахи та їхні личинки. Деревоїдні комахи – основний харч для комахоїдних лісових птахів та інших тварин – наприклад, кажанів. Деякі види комах самі по собі є рідкісними і потребують охорони, приміром, жук-олень, личинки якого розвиваються у трухлявій деревині. Трухлява деревина – середовище, у якому полюбляють робити мурашники лісові мурахи.
Для багатьох крупних лісових тварин мертва деревина також служить сховищем та місцем відпочинку. Приміром, молодняк кабана комфортно себе почуває у великих лісових масивах з численними заростями. А сови знаходять прихисток у готових дуплах. Також у хмизі любить переховувати виводок червонокнижний кіт лісовий. А під поваленими деревами облаштовують домівку горностаї, ласки, під пеньками – дрібні гризуни, такі як миша, соня.
На повалених стовбурах люблять приймати сонячні ванни вужі, черепахи та інші представники холоднокровних.
Мертва деревина зберігає воду та мінерали, є середовищем для існування мохів, лишайників, а також створює навколо себе стабільний мікроклімат. Це сприяє росту та розвитку молодих дерев.