Лісівники Вінниччини з 1979 року успішно розводять в лісах Вінницької області червонокнижного зубра

person access_time21.12.2023 10:23 categoryЗагальні новини

Серед червонокнижних диких тварини, які зараз проживають на Вінниччині, Кіровоградщині, Черкащині, в зоні відповідальності Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, нараховується 117 голів зубра європейського. В Кіровоградській і Черкаській областях зубра немає. Зубри водяться лише у Вінницькій.
117 червонокнижних велетнів нарахували вінницькі лісівники під час зимового обліку 2023 року в лісових угіддях філії «Вінницьке лісове господарство» ДП «Ліси України». У 2021 році зафіксовано 110 голів, у 2020 році зуброва родина нараховувала 107 особин, у 2019 році - 101.
Щорічний облік диких тварин постійно підтверджує чергове збільшення кількості зубрів у вінницькій популяції, яка поки що залишається найчисельнішою родиною цієї червонокнижної тварини в Україні. Популяція зубра є практично гендерно правильною.
Загалом чисельність основного стада залежить від умов та потреб тварин. Приміром, в особливо сильні морози, щоб зігрітися, все стадо збирається разом, залишаючи в центрі теляток.
На збільшення чисельності тварин, крім природоохоронного статусу, впливає якісний догляд фахівців, охорона, забезпечення водопоєм, підгодівля тварин, здійснення усіх біотехнічних заходів. Звісно, є природні фактори - старіння зубрів, природна смертність, які теж щороку забирають кілька особин.
На жаль, минулого року під колесами автівок загинуло дві самки. Не зважаючи на попереджувальні таблички «Обережно, зубри!», що встановили лісівники уздовж доріг, водії перевищують швидкість, нехтують власною безпекою та життям диких тварин.
Вся Україна була шокована трагедією, яка сталася 30 січня 2016 року біля села Требухи Літинського району нашої області, коли у ставку потонуло 15 зубрів.
29 вересня 2012 року в Уладівському лісництві ДП "Хмільницький лісгосп", в лісі, біля села Матяшівка, браконьєри-злочинці вбили маму-зубриху. Безжальна рук варвара вбила маму зубрика, як тільки вона народила малюка. Зубриха не тікала від злочинців – не могла залишити в кущах маленького "синочка". Вбивство вчинено з особливим цинізмом і жорстокістю: після кількох поранень в шию тварину добивали прямими пострілами в голову!
При обстеженні прилеглої до місця злочину території єгерська служба Хмільницького держлісгоспу знайшла новонароджене теля зубра, яке належить загиблій самці. Хижаки на двох ногах не зважили на її материнство.
Можна здогадуватися про злочинні плани браконьєрів, які завадили реалізувати грибники. Маленьке телятко годував з соски старший єгер Сіваченко Олександр Іванович. В стадо зубрів малому без мами повертатися не можна було – його не приймуть.
Вінницьких зубрів відловлюють та переселяють в інші регіони України. За минулі роки 34 вінницьких зубри переїхало в різні куточки нашої країни - у мисливські угіддя Чернівецької, Львівської, Волинської, Івано-Франківської областей. Їх переселяють із метою збереження виду, для регулювання оптимальної щільності, яка на Вінниччині становить п’ять особин (при нормі три) на 1000 га угідь.
Зубр європейський – найбільша тварина в Європі. Через надмірне і неконтрольоване полювання на зубра впродовж XVII-XIX століть його існування опинилося під загрозою. У більшості країн Європи цей вид був знищений повністю. На сьогодні в Україні нараховується близько 400 особин зубра європейського.
Наказом Міністра Міндовкілля Руслана Стрільця в Україні затверджено «План дій щодо збереження та відтворення зубра в Україні». Документ розроблений спільно з громадськими екологічними організаціями та науковцями НАН України. Лісівники Вінниччини давно чекали такого документа, адже з 1979 року успішно розводять у лісах Вінницької області червонокнижного зубра.
Виконання плану дій зі збереження цієї тварини допоможе збільшити його чисельність на території України. Адже попри надання зубру у 1980 році охоронного статусу та включення до Червоної книги України ця тварина усе одно потребує посилення заходів зі збереження та відтворення.
Зубр також включений у Додаток III Бернської конвенції, до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, Європейського червоного списку, а також є одним з важливих видів для класифікації територій, пропонованих Євросоюзом у рамках мережі NATURA 2000.
Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства