Відповідно до ст. 19 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», враховуючи обмеження, пов’язані з воєнним станом, вимог Вінницької ОВА, з 14 грудня 2024 року до 26 січня 2025 року триває колективне, облавне та індивідуальне полювання на самців кабана та його молодняк, здатний до самостійного існування.
У 2024 році відповідно до рішення ради оборони Вінницької області погоджено накази на проведення полювання на кабана п’яти користувачам мисливських угідь Вінниччини. На даний час реалізовано 75 ліцензій, добуто 53 голови кабана. Чисельність дикого кабана в угіддях області складає 1456 голів, що значно перевищує оптимальну.
За даними останнього обліку, чисельність лисиці в угіддях області складає 6414 голів, що в три рази перевищує допустимі санітарні норми.
Центрально-Західне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства у 2024 році видало користувачам мисливських угідь 36 дозволів на регулювання чисельності. Лише за цими дозволами добуто 237 голів лисиці. А всього з початку 2024 року на Вінниччині добуто 600 голів лисиці, 2 шакали, 4 вовка, 384 бродячих собаки. В лабораторіях ветмедицини обстежено 313 голів лисиці, виявлено 37 випадків захворювання на сказ. У 2025 році вже добуто 92 голови лисиці.
Такі дії здійснюються з метою запобігання поширенню сказу та збереження екологічного балансу.
Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області за участі користувачів мисливських угідь провели дві пероральні імунізації диких м'ясоїдних тварин проти сказу, розкинувши 5626 приманок на площі 225 кв. км.
Такі заходи не лише спрямовані на боротьбу зі сказом, але й мають важливе значення для захисту інших видів тварин. Надмірна чисельність хижаків створює загрозу для зайців, які в період розмноження особливо вразливі. Штучне регулювання чисельності хижаків є вимушеним і важливим заходом для збереження природного балансу.
Нагадаємо, що з 2022 року в Україні в більшості областей заборонено полювання та, відповідно, регулювання чисельності мисливських видів диких тварин, в т. ч. хижаків. Це стало причиною багаторазового збільшення популяцій цих видів, призвело до критичної епізоотичної ситуації та зростання соціальної напруги в суспільстві. Надмірне зростання хижаків та захворювань тварин (сказ, лептоспіроз, пташиний грип та АЧС) викликало стурбованість країн ЄС, що межують з Україною, які вбачають у цьому значну загрозу біобезпеці, екології та економіці своїх держав.
Центрально-Західне міжрегіональне управління ЛМГ