ОБЕРЕЖНО: КУСЮЧІ КОМАХИ!
personАвтор: ЦЗ МРУ ЛМГ
access_time20.08.2024 15:34 categoryЗагальні новини
Найчастіше зустрічаються укуси бджіл та ос, рідше джмелів, отрута яких проникає в організм через жало. Медова бджола може ужалити лише один раз. Її зазубрене жало застрягає в шкірі і бджола, намагаючись відлетіти, сама через деякий час гине. Джмелі, оси і шершні мають гладкі жала, якими можуть повторно ужалити, не нашкодивши собі.
Укуси бджіл або ос можуть бути небезпечними для життя людини. Важкість отруєння залежить від індивідуальної чутливості організму до отрути: від легкої загальної реакції (почервоніння, набряк тканин, кропивниця, які зменшуються через декілька годин) до бурхливої (анафілактичний шок, в деяких випадках з трагічними наслідками). В основі реакції лежить алергічний процес. Анафілактичний шок (параліч дихального центру) виникає внаслідок укусу комахи у роті (хтось з'їв солодке разом з бджолою). На ступінь важкості ураження впливає кількість укусів.
Важке отруєння супроводжується частим серцебиттям, задишкою, важкістю у грудях, запамороченням, нудотою, блювотою. Можливі судоми, порушення зору, розвивається астматичний стан. В такому випадку потрібно якнайшвидше звернутися до лікаря.
ПРОФІЛАКТИКА УКУСІВ
Одягайте біле. Комахи віддають перевагу темним кольорам.
Відмовтесь від солодких парфумних ароматів, уникайте лосьйонів після гоління та парфумів, щоб бджола не сплутала вас з квіткою. Користуйтесь репелентами коли вирушаєте до лісу, до водойми і навіть на ринок до фруктового ряду.
Якщо вас переслідує рій, біжіть в приміщення, ліс або стрибайте у воду.
Вдома не бійтесь вмикати фумігатор.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ УКУСАХ КОМАХ
Якнайшвидше видаліть жало (якщо воно є в ранці від укусу). Дійте обережно, інакше в разі пошкодження жала або мішечка в ваш організм проникне більше отрути. Використовуйте нігті, пилочку для нігтів, пінцет або навіть край кредитної картки, щоб обережно підхопити жало і дістати його.
Прочистіть цю ділянку. В отруті бджіл, ос та їх "родичів" часто зберігаються шкідливі бактерії. Тому добре промийте ужалене місце водою, мильним розчином та обробіть антисептиком.
Прикладіть холод до місця укусу (це може бути склянка з льодом, льодяний кубик або навіть склянка із холодною водою). Це зменшить набряк і попередить поширення отрути.
На уражене місце накладіть компрес з оцтом, розчином борної кислоти або просто холодний компрес (змочену у воді марлю).
Найбільш простий і ефективний засіб – прикласти аспірин (4). Змочіть місце укусу, потім присипте його таблеткою аспірину. Аспірин нейтралізує певні запалювальні елементи отрути.
Антигістамінні препарати при внутрішньому застосуванні допоможуть зменшити біль, набряк, пульсування та почервоніння.
У випадку схильності до алергійних реакцій необхідно якнайшвидше випити тавегіл, супрастин чи діазолін.