У Вінниці проведено регіональну багатосторонню координаційну нараду з ліквідації сказу у Вінницькій області (РБКН)
Начальник Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Сергій Перов, головний спеціаліст відділу мисливського господарства, полювання та рекреації ЦЗ МРУ ЛМГ Валентин Пастух взяли участь у регіональній багатосторонній координаційній нараді з ліквідації сказу у Вінницькій області.
Поважний форум організувало Бюро Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я в Україні в особі представника ВООЗ, Голови Бюро д-ра Ярно Хабіхта.
На нараді були присутні представники органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування області, Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області, Департаментів охорони здоров’я, освіти і науки у Вінницькій області, Вінницького обласного центру з контролю та профілактики захворювань, Представництва ФАО в Україні.
Начальник Центрально-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Сергій Перов проінформував присутніх з природоохоронною та мисливсько-господарською ситуаціями, що склалися в області та майже на всій території України впродовж 2023-2024 років унаслідок стрімкого росту чисельності диких, здичавілих і бродячих хижих тварин, прогресуючого поширення сказу, африканської чуми свиней (АЧС), інших соціально та економічно небезпечних зооантропонозів, браконьєрства тощо. За понад дворічний строк дії воєнного стану, через повну заборону полювання чисельність лише лисиці звичайної в Україні зросла на 416%. А екологічно допустима щільність цього виду нині у 6-8 разів перевищує встановлені норми. Разом з тим чисельність вовка зросла на 50%. Вже фіксуються напади на худобу та навіть людей. Чисельність шакала зросла на 439%. Згідно з діагностичними дослідженнями у центральних областях України, кожна п’ята особина лисиці звичайної вже була інфікована смертельним для людей та домашніх тварин вірусом сказу (Rabies virus).Всеукраїнська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь (ВАМКМУ) б’є на сполох, звертає увагу обласних військових адміністрацій на регулярні застереження Держпродспоживслужби, державних надзвичайних протиепізоотичних комісій при обласних та районних державних адміністраціях, Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) щодо нагальної необхідності проведення комплексу протиепізоотичних заходів, в тому числі шляхом регулювання чисельності мисливських тварин. Ситуація стрімко погіршується, що найближчим часом може остаточно підірвати екологічне, епізоотичне, продовольче, економічне та загальнобезпекове благополуччя України.
Так, наприклад, цього року чисельність дикого кабана вже перевищила довоєнну на понад 50%, а кількість випадків АЧС (Pestis africana suum) збільшилася на 880% порівняно з 2022 роком. Як результат, спостерігається стрімке поширення цієї інфекції на товарні свинарські підприємства та приватний сектор. Така тенденція неодмінно призведе до введення обмежень на експорт Україною фуражних зернових у 2024-2025 роках і, відповідно, тяжких наслідків для національної економіки. У зв’язку з наявними та потенційними загрозами, відповідно до наказів Міністерства юстиції України від 20.08.2024 № 1269/42614 та Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 15.08.2024 № 1042, в Україні офіційно затверджені «Ліміти використання мисливських тварин, віднесених до державного мисливського фонду, на мисливський сезон 2024-2025 років» та встановлено «Норми використання (добування) одним мисливцем за день інших мисливських тварин, віднесених до державного мисливського фонду, на зазначений мисливський сезон». ВАМКМУ виступила з клопотанням про надання користувачам мисливських угідь відповідних дозволів на регулювання в установленому законом порядку чисельності мисливських тварин шляхом відкриття полювання в області або її окремих районах у період з вересня 2024 року по лютий 2025 року включно.На нараді обговорено такі основні теми: поточну ситуацію у Вінницькій області щодо сказу серед людей і тварин, існуючі координаційні механізми, прогалини та обмеження. Було представлено інструмент GARC з епіднагляду за сказом та проект Концептуальної записки щодо ліквідації сказу на обласному рівні.